Golden Retriever Özel
09 Temmuz 2024

Golden Retriever Özel

Golden Retriever'ların Genel Özellikleri

Golden Retriever'lar her şeye büyük bir tutkuyla yaklaşırlar ve tam anlamıyla "çok" köpektirler: çok tüy, çok enerji, çok yemek ve çok sevgi. Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmalarını istiyorsanız, Golden Retriever'ınızın yemeğini kendisinin ayarlamasını beklememeli, siz yemek miktarını kontrol etmelisiniz.

Golden Retriever'lar sevgi dolu, sakin ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduklarından koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden Retriever'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır.

İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlarlar. Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir.

Golden Retriever'ların Eğitim ve Sosyal Yaşamı

Bu cinsin söz dinleme becerisi efsanevileşmiştir ve her zaman sizin güvenilir, çalışkan, mutlu dostlarınız olarak kalacaklardır. Sakinlikleri ve her işi yapmaya yönelik heyecanları Golden Retriever'ları genelde asistan köpekler arasında tercih edilir yapmaktadır.

Sevgi dolu ve sabırlıdırlar, bazen küçük bebekler için ekstra gözetim gerekli olabilir. Oyun oynamaya düşkündürler ve diğer ev hayvanlarına karşı toleranslıdırlar. Sosyal insanlar için iyi bir seçim olabilse de alerjik, titiz kişilerle ve küçük apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler.

Herkesin dostu olan Golden Retriever'lar adanmış ve uyumlu bir aile dostu olarak bilinirler. Aynı zamanda sportif bir köpek olan bu cins, geniş alanlarda koşacağı bir güne her zaman ihtiyaç duyacaktır. Aktif karakterini ve güçlü fiziğini göz ardı etmek problem yaratabilir ve her gün fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyar. Fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olan Golden Retriever'ların merakları eğitimlerini biraz zorlaştırabilse de sahibini memnun etmeye ve öğrenmeye fazlasıyla yatkındırlar. Özellikle kap-gel türü oyunlardan zevk alırlar ve ağızlarında bir şey taşımaktan çok hoşlanırlar.

Golden Retriever'lar her gün egzersiz yapmaya ve insanlarla birlikte olmaya ihtiyaç duyarlar. Golden'ın zihni ve vücudu için zorlu uyum (söz dinleme) dersleri, aktif oyunlar ve kap-gel seansları her gün yapabileceğiniz iyi birer egzersiz çeşidi olabilir. Her ne kadar dışarıda yaşayabilecekse de çok sosyal bir köpek olması nedeniyle ailesinin yanında yaşamaktan daha memnun olacaktır. Tüyleri parlaklığını yitirmez ancak haftada birkaç defa fırçalanması gerekir.

Golden Retriever'ların Tarihçesi ve Üretimi

Köpek cinsleri arasında en ciddi uğraşların ardından üretilmiş bir cins olan Golden Retriever, aynı zamanda hakkında en fazla dökümantasyona sahip olan köpek cinsidir.

Bu cinsin üretiminden sorumlu kişi İngiltere'nin İskoçya sınırındaki Tweed Nehri'nin kuzeyinde yaşayan Lord Tweedmouth olarak bilinmektedir. 1800'lerin ortalarında yoğunlaşan köpek yetiştiriciliği merakı sırasında, sıkı bitki örtüsünün arasında yaşayabilecek, soğuk suya karşı dayanıklı, güçlü yüzücü olan uyumlu köpekler yetiştirmek revaçtaydı. Lord Tweedmouth da sarı dalgalı tüylü bir retriever (Küçük Newfoundland ve balıkçılar tarafından yetiştirilen öncü Labradorların soyundan) olan Nous ile bir Tweed Water Spaniel (Kızıl renkli sıkı kıvırcık tüylü popüler bir retriever.) olan Belle'yi çiftleştirerek dört tane yavru elde etti. Yavrular yüksek alanlarda yaşamaya uygun kuş köpekleri olmaya çok elverişliydiler.

Bu yavruların başka siyah retriever, Tweed Spaniel, setter ve Bloodhound'larla çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever cinsi üretildi. Golden Retriever önceleri düz-tüylü retrieverların sarı renklisi olarak kabul görürken, 1912 yılında Sarı/Golden Retriever ismiyle ayrı bir cins olarak kabul edildi. Bu köpeklerin Amerika kıtasına Lord Tweedmouth'un oğulları tarafından 1900'lerde getirildikleri düşünülmektedir ancak American Kennel Club (AKC) bu cinsi ancak 1927'de bir cins olarak kayıtlarına almıştır. Önceleri sadece avlanma becerileri nedeni ile değer verilen ve özenle üretilen Golden Retriever'lar ancak sonraları ev ve gösteri hayvanı olarak beslenmeye başlanmıştır. Tanınmasının ardından da popülaritesi hızla artan Golden Retriever, halen Amerika'daki en popüler cinslerdendir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

zeren

10 Nisan 2024 Çarşamba

Retrieverleri sağlıklı egitebilmek için hangi egzersizleri yaptırmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zeren, Retriever'lar enerjik ve zeki köpeklerdir, bu nedenle fiziksel ve zihinsel egzersizlerle meşgul edilmeleri önemlidir. Günlük yürüyüşler, koşular ve oyunlar (örneğin top veya frizbi atma) fiziksel olarak formda kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca, temel itaat komutlarını öğretmek ve bulmaca oyuncaklarıyla zihinsel uyarılar sağlamak da faydalıdır. Retriever'lar genellikle suyu sever, bu nedenle yüzme de harika bir egzersiz olabilir. Egzersiz sürelerini köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna göre ayarlamaya dikkat edin.

2. Cevap
cevap

Doğaner

Retriverlar yapısı ve yaradılışı bakımından çok hareketli oyunu seven ve yorulmak bilmeyen bir yapısı vardır. Bundan dolayı eğitilmesi bol sabır ve zaman isteyen bir süreçtir.komutlara doğru cevap verdiği zaman ödül yanlış komut verdiği zaman ise kalın ses tonu ile anlamasını sağlamak gereklidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özel

Golden Retriever Özel

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Kökeni

Satılık Golden Retriever

Satılık Golden Retriever

Golden Retriever Resimleri

Golden Retriever Resimleri

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Bakımı